BLOGY ve statistice

Loni na jaře vznikl český průzkum

Loni na jaře vznikl český průzkum The State of Linking in the Czech Blogsphere (autoři Adam Javůrek, Martin Kopta, Denisa Kera, David Bureš a Jiří Bureš). Je to zřejmě jediný český výzkum na toto téma. Český statistický úřad blogy ve svých výzkumech internetu ještě nezaregistroval.
Práce uvádí, že prvním blogovým sídlištěm byla stránka deniky.quick.cz, která vznikla v říjnu 2001. Od té doby vzniklo 16 dalších (například blog.lide.cz či kolektivní pooh.cz) Českých blogů je 6500 – 7000, z toho aktivních 1500 – 2000. Na 10 000 uživatelů internetu připadá 25 aktivních blogů. Většina lidí bloguje pro zábavu, mezi dalšími důvody je uváděno získávání kontaktů a potřeba psát.
BLOGY ve světě
Zřejmě první reprezentativní výzkum blogů celého světa je k vidění na adrese perseus.com/blogsurey. Podnikla ho společnost Perseus na vzorku asi 3500 blogů, které náhodně vybrala z celkového počtu asi čtyř milionů. Největší překvapení přineslo zjištění, že na dvě třetiny blogů se autoři během pár týdnů vykašlou. Na netu se tedy válí 2,7 milionu blogomrtvol, z toho přes milion pouhý den starých. Blogy jsou tedy v podobné situaci jako všechny ty začaté deníčky, které už nikdo nedopíše.
Průměrná životnost blogu je 126 dní. 60% bloggerů jsou ženy. Většina bloggerů je ve věku od 13 do 19 let, pod třicet je více než devadesáti procentům, naopak nad čtyřicet jsou pouhá dvě procenta. Celých 55 000 blogů psaly děti od deseti do dvanácti let.                                                                                Převzato z Yellow 11/2004

 

Příspěvek byl publikován v rubrice M.L. zaujalo a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “BLOGY ve statistice

  1. V časopise bohužel žádný odkaz na výzkum nebyl a jak jsem prohledávala net našla jsem jen jednotlivé autory. Např. Adam Javůrek má blok se jménem Kyberšmok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>