Den pohřešovaných dětí

25. 5. – Mezinárodní den pohřešovaných dětí
- slaví se od roku 1986 – symbolem je textilní kvítek modré pomněnky na špendlíku, který květinovou řečí říká: “ Nezapomeň na mě „

25. května 1979 zmizel v New Yorku šestiletý Etan Patz a nebyl již nikdy spatřen.V následujících letech začaly různé organizace připomínat toto datum v souvislosti se zmizelými dětmi, ale teprve v roce 1983 označil prezident Spojených států amerických 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986.V Evropě se poprvé slavil v roce 2002 na základě iniciativy Child Focus – Centra pro děti pohřešované a sexuálně zneužívané.
Smyslem Mezinárodního dne pohřešovaných dětí je upozornit veřejnost na fenomén pohřešovaného dítěte a vyjádřit poselství naděje a solidarity rodičům, kteří nemají o svých dětech žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo.  
Pohřešované děti kromě řídkých výjimek nemizí ze své vlastní vůle. Pokud dítě uteče z domova anebo z instituce, kde je umístěno, bývá motivací jeho pocit, že se tam necítí dobře.V ostatních případech může být důvodem zmizení to, že je dítě uneseno jedním z rodičů, který si nepřeje, aby o něm věděl druhý rodič. Dále se může jednat o únos dítěte neznámou osobou, která má špatné úmysly.
Světové statistiky týkající se pohřešovaných dětí nejsou centralizované, neboť každá země má pro tyto děti poněkud rozdílnou definici, a proto je obtížné získat relevantní data. Použijeme-li národní statistiky, pak v USA se počet ročně pohřešovaných dětí pohybuje kolem 800 000 až 1 300 000, v kanadském registru evidují každý rok kolem 60 000 zmizelých dětí, ve Francii přibližně 35 000. Statistiky z Belgie v roce 2001 uvádějí, že Child Focus registroval celkem 2 426 pohřešovaných dětí.
V České republice hlásí blízcí nebo známí každým rokem zmizení tisíců lidí, mezi nimiž převažují děti. V roce 2000 bylo vyhlášeno pátrání po 5253 osobách mladších 18 let, z toho 4870 pátrání bylo v průběhu roku odvoláno, takže pohřešováno zůstalo 383 dětí a mladistvých. Za rok 2001 bylo vyhlášeno 6270 pátrání, z nichž 5093 bylo postupně odvoláno a počet pohřešovaných mladších 18 let se vyšplhal na 1177. Rok 2002 byl z hlediska pohřešovaných dětí a mladistvých příznivější: z 3955 vyhlášených pátrání bylo 3510 odvoláno, takže pohřešovaných bylo koncem roku 445. Do poloviny května 2003 bylo vyhlášeno 712 pátrání, z nichž 632 bylo časem odvoláno, takže počet pohřešovaných dětí a mladistvých představoval k tomuto datu 80 osob.
Z výše uvedených statistik Policie České republiky vyplývá, že většina z pohřešovaných, které policie hledá, se najde živá a zdravá. Bohužel však existují i tragické příběhy, a proto by se fenoménu pohřešovaných dětí mělo věnovat více pozornosti. 

vybráno z publikace „Dítě na útěku“ Kateřiny Hellebrandové, kterou v celém znění najdete na stránkách sdružení Linka bezpečí

2 komentáře u “Den pohřešovaných dětí

  1. opravaDobrý den. Chtěla bych upozornit toho, kdo sem článek dal, na dvě nepřesnosti – autorka se jmenuje Hellebrandová (ne Hellebrantová) a den se neslaví, ale spíše připomíná. Slavit není co….

  2. Za upozornění na chybu ve jméně autorky děkuji. S tím zda se den slaví či připomíná bych asi polemizovala, je to prostě ustálené spojení nad kterým už se nepřemýšlí (například MDŽ se odjakživa slavilo a nepřipomínalo…:o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>