To se směje nám nebo na nás?
To se směje nám nebo na nás?
30. 9. – Mezinárodní den překladatelů, slaví se na svátek patrona překladatelů sv.Jeronýma Celý příspěvek
je to statisticky dokázáno. Celý příspěvek
Manželský pár cestoval na víkend k jezeru, kde bylo možné lovit ryby. Manžel miloval rybaření za úsvitu a jeho žena zase velmi ráda četla. Jedno ráno se manžel po několika hodinách rybaření vrátil a chtěl si na pár hodin oddechnout. I když se jeho žena v tomto okolí nevyznala, rozhodla se vyplout s loďkou na jezero. Kousek veslovala, zakotvila a vzala si knihu na čtení. Za chvilku se na motorovém člunu objevil strážník parku, v kterém se jezero > nacházelo. Oslovil ji: „Dobré ráno, milostivá paní. Co tu děláte?“ „Čtu“ odpověděla a pomyslela si pro sebe: není to snad vidět? „Nacházíte se ale v zóně, kde je zakázáno lovit ryby.“ „Ale já přece ryby nelovím, to přece vidíte.“ „Hmmm, ale máte sebou kompletní výstroj. Musím Vás odvést a dát Vám pokutu!“ „Když to uděláte, obviním Vás ze znásilnění!“ odpověděla rozzlobená žena. „Ale já jsem se Vás ani nedotknul.!“ „Hmmm, ale máte sebou kompletní výstroj!“
A jaké je ponaučení: NIKDY nediskutuj s ženami, které umí číst.
Prazvláštně zdobené okno v Teplicích – to rozbité sklo jako by bylo součástí výzdoby a navíc jsou tam mandaly o kterých se píše o něco níže…
Optimálně komunikovat, znamená používat zpětnou vazbu. Celý příspěvek
Mandala je perfektně vyvážený vzor, jehož střed je zvláště významný. Většinou jsou mandaly kruhové, ale může to být i čtverec. Celý příspěvek
Každý člověk je svým vlastním absolutním zákonodárcem, tím, kdo přiděluje slávu nebo zasmušilost sobě samému; dekret svého života, svou odměnu a trest. (Mabel Colins v Idyle bílého lotosu) Celý příspěvek
V jedné poznámce k Umění dialogu napsal Josef Rattner:
Můžeme sarkasticky zjistit, že člověk již dokázal překonat vzdálenost k Měsíci, ale stále se mu nedaří překonat vzdálenost k jiným lidem… Co by člověku mohlo pomoci, to je skutečný rozhovor, porozumění se slovíčkem Ty. Ale právě to se v naší kultuře učí velmi špatně. Každé dítě při svém dospívání zažije nespočet „falešných“ rozhovorů, afektovaného křičení, nadávání, zuřivosti, autoritativního poučování od rodičů, učitelů a ostatních osob… Tady potom vzniká v podvědomí každého touha smět prosadit svou, převálcovat ostatní, „přesvědčit“ je pomocí zastrašování…
Pravý dialog může probíhat pouze mezi lidmi, kteří mají o druhé skutečný zájem. Jenom ten, kdo odolá moci a násilí, je schopen naslouchat a odpovídat. Nezapomeňte, že slovo rozum je blízké slovu rozumět. Rozumní jsou jenom ti lidé, kteří dokáží přijmout myšlenky druhých, aniž by se hned začali bát nebo zaujímat obranné postoje.
Umění komunikace
Vera F.Birkenbihlová