PARÁÁÁDA !!!

Katka_ma_zlato

T u r í n  -  (Od zvláštních zpravodajů iDNES) – Pohádkový závěr má olympijská kariéra Kateřiny Neumannové. Česká běžkyně přidala k pěti olympijským medailím v Pragelatu kov nejcennější – famózním finišem vyhrála závod na 30 km volnou technikou s hromadným startem. Druhá skončila Ruska Čepalovová, třetí Polka Kowalczyková.

„Vůbec tomu nemůžu věřit. Když jsem byla na posledním kopci, doufala jsem ve třetí místo. Tohle je neuvěřitelné. Jsem šťastná!“ rozplývala se třiatřicetiletá běžkyně, které jako první k vytouženému olympijskému zlatu gratulovala v cíli dcera Lucie.

Zlatá medaile je v pořadí šestou v kolekci české běžkyně – dvě stříbrné medaile získala v Salt Lake City 2002, v Naganu 1998 ji pověsili na krk jedno stříbro a jeden bronz.

Na tratích v Pragelatu skončila v úvodním skiatlonu  na 15 km stříbrná, na 10 km klasicky byla pátá. Před posledním olympijským startem ji trápila viróza, mistryně světa z Oberstdorfu z běhu na 10 km volně však porazila nejenom ji, ale také všechny soupeřky.

Jak trpí pes

Označení „trpět jako pes“ může mít hodně do sebe, alespoň v tom smyslu, že psi mohou trpět stejně intenzivně jako lidé. I jiní tvorové sice mohou jistě cítit bolest nebo strach, u psa je však tato schopnost (stejně jako snad i další kognitivní schopnosti) extrémní. Proč?
Pes byl totiž na rozdíl od prasete, kočky, delfína i šimpanze (i původního vlka) intenzivně selektován na to, aby se nám podobal. Pes na lidské reakce reaguje podobně, jakoby činil jiný člověk. Stejně, jako jsme vyšlechtili rychlejší koně, huňatější ovce či tučnější prasata, jsme se pustili do zvláštního projektu jakéhosi polidštěného vlka. Psi, kteří se člověku podobali relativně nejméně, byli po mnoho generací přednostně vyháněni či pojídáni.
Pes se účinkem lidské společnosti mění podobně jako lidské dítě. Psi mají jména, zacházíme s nimi podobně jako s lidmi, a proto se nám po řadě generací začali víc a víc podobat (uvědomme si, že i kdyby byl pes zdomácněn pouze nějakých 12 000 let, což je dolní odhad, mohlo to znamenat nějaké 4 tisíce generací velmi intenzivní selekce).

Zdroj: Daniel C. Dennett: Druhy myslí

sleeping_dog

Sázka na jistotu

Hledáte někoho, kdo bude žít jen pro vás?
Za posledních několik desetiletí zvířata povýšila na kamarády, partnery, členy rodiny. Proč si lidé pořizují domácí mazlíčky? Na jedné straně opatrnost a obava z partnerských  závazků, na druhé strach ze samoty a člověku vlastní přání mít spřízněnou duši. Zvířecí láska je fenomén, který oceňuje stále více lidí. Je to láska, o kterou se nemusíme tolik snažit a nemusíme se o ni bát.

dog_and_baby