Prosinec

Pranostika
Mnoho sněhu v prosinci – mnoho ovoce a trávy.

Významné dny pranostik
Barbora (4.12.) Po svaté Baruši střez nosu i uší!
Štědrý den (24.12.) Na Adama a Evu čekejte oblevu.
Hod boží vánoční (25.12.) Na boží narození o bleší převalení.

Počasí
Prosincové dny jsou „šedivé“, bledé, často mlhavé, neboť slunce svítí v době kolem zimního slunovratu z celého roku nejslaběji. Tužší mrazy jsou ještě předčasné a budou vystřídány oblevou. Výsledky hodnocení dlouhodobého ročního chodu teplot v prosinci potvrzují, že lze v tomto měsíci očekávat dvě oteplení: jedno v prní polovině prosince, druhé kolem vánoc. Oceánické situace podmiňující vánoční oblevu se vyskytují s realtivní četností 72% a průměrným trváním 6 dní.

Medardova Kápě aneb pranostiky očima meteorologa
(Jan Munzar)

 

Historická událost

19. prosince 1915 se v Paříži v rodině cirkusového akrobata a barové zpěvačky narodila vynikající francouzská šansoniérka Edith Piaf, vlastním jménem Edith Giovanna Gassionová. Od patnácti let se živila zpíváním na ulici. Odtud vedla její cesta do kabaretu Louisa Lepléa, který ji uvedl jako „la mome Piaf“ – děvče vrabčák. A pak už přišly na řadu jen ty největší a nejlepší evropské a americké koncertní síně. Po 2. světové válce byla doma i v zahraničí nejpopulárnější francouzskou zpěvačkou. Navzdory několika pádům způsobených alkoholem a drogami dosáhl její umělecký projev právě v tomto období vrcholu. Zemřela ve věku 48 let.

Kalendárium
(Daniela Dvořáková, Pavel Dvořák)

Není František jako františek

O vánocích se zapalují v některých domácnostech františky, černé kuželíky, aby se v místnosti šířila vůně. Stejně znělo jméno císařovo, a tak se po jeho smrti (1916) říkalo:
V pekle pálí Františka. Z toho velká vůně nebude.

Obě slova, která tu vstoupila do hry, jsou cizího původu.
Jméno František má základ latinský, Franciscus, vlastně „malý Frank“, jméno dané potomnímu italskému světci, protože se v raném dětství naučil fransouzsky.
Název vonně doutnajícího františka je z anglického frankincense, pojmenování kadidla z pryskyřice olibanum.

frantik frantik frantik

František Jílek
Vtipná čeština

Otřelá rčení

V řeci je mnoho obrazných, metaforických rčení. Některá z nich jsou stálým omíláním tak otřelá, že si mluvčí původního smyslu ani vědom není. Užije jich bezmyšlenkovitě, ve vážné řeči. Ale tu se proti jeho úmyslu vybaví u posluchače vlastní smysl a působí to směšně.

Je máj, a ono sněží, jako by se nechumelilo.
Zub času vyléčil už mnoho ran.
Prolil by hrdlem poslední kalhoty.

František Jílek
Vtipná čeština