Řekli o Gustavu Moreauovi

Jean Lorrain (1855-1906)
G.M. je více než kdokoli jiný vizionářem, patří mu svět snů. Kouzelnický mistr si podrobil svoji dobu, očaroval své současníky, nakazil ideálem tenhle skeptický a praktický konec století.

Émile Zola (1840 – 1902)
G.M. maluje svoje sny, ne ty prosté, naivní, jaké sní každý z nás, ale sny rafinované, komplikované a enigmatické, v nichž se náhle nemůžeme poznat.

Théophile Gautier (1811 – 1872) píše v roce 1865 o Moreauově malířském umění: Je to potrava pro snílky, něžné, znuděné, pro ty, kterým příroda již nestačí a kteří hledají ještě trpčí, znepokojivější pocit, jaký v ní nalézt nemohou. Takovým myslím se pravda zdá banální, potřebují cosi zvláštního, nadpřirozeného, iluzorního.

G-Moreau_Galatea

 

Gustave Moreau GALATEA

LEDEN

Pranostika
Roste den, roste i zima
Když krtek ryje v lednu, končí zima v květnu.

Významné dny pranostik
Nový rok (1.1.) – Na Nový rok o slepičí krok (den se prodlužuje)
svátek Pavla obrácení (25.1.) – Na Pava obrácení též i zima se promění: buď popustí nebo zhustí.

Počasí
Leden je měsíc s nejnižší průměrnou teplotou za víceleté období, ale jen  v necelých 50% všech zim je nechladnějším  měsícem roku; únor bývá nejchladnějším  měsícem přibližně v 28% a prosinec v 20% všech zim. Vrcholem zimy je přibližně polovina ledna, nejnižší průměrná denní teplota během roku připadá na 15.ledna (-2,1 st.C).
Podobně mírné zimní počasí jaké zažíváme letos připomíná zimu 1974/75, která se tehdy stala nejteplejší zimou  ve střední Evropě od počátku pozorování. Převládá oceánický, atlantický vliv nad kontinentálním. Jeho znakem je teplá (mírná) zima, bohaté srážky a silný vítr. Na podobné zimy jsou po staletí zvyklí třeba v jižní Anglii nebo v Belgii.
Podobné anomálie mohou – i když nemusí – vyvolat potom v průběhu roku další anomálie a ty nemusí být  vždy opačného smyslu ve srovnání s lednem. 

Medardova Kápě aneb pranostiky očima meteorologa
(Jan Munzar)

Historická událost

27. 1. 1926
(81 let) Inženýr elektrotechniky John Logie Baird předvedl v Londýně bezdrátový přenos obrazu – tedy předchůdce dnešního televizoru. 
27. 1. 1973
(34 let) Mezi Vietnamem a USA došlo k podepsání mírové smlouvy. Tím skončila válka ve Vietnamu. 

www.top365.cz

Starejte se o přítomnost

Tajemství šťastného a úspěšného života spočívá v dělání toho, co je třeba udělat nyní, ne ve starostech o minulost a budoucnost. Nemůžeme se vrátit do minulosti a změnit ji ani nemůžeme předjímat všechno, co se možná stane v budoucnosti. Existuje pouze jeden časový moment, nad kterým máme určitou vědomou kontrolu, a to je přítomnost.

Jak se zbavit starostí
K. Sri Dhammananda