Dopisování

VII.

Kuriozitou je „pošta letecká“. Využití poštovních holubů je velice dávné. Používali se už v Egyptě, v Řecku a pak i v Římě, tam byli holubi velice drazí. V dobách Julia Caesara, zvláště při obležení nebo za povstání, kdy byly ohroženy normální způsoby dopravy, byly zprávy posílány prostřednictvím holubů. Nemyslete si, že to bylo pomalé, holubi dosahovali rychlosti jen o málo nižší než naše vlaky. Arabové později zavedli pravidelný systém „letecké pošty“ s pomocí poštovních holubů, měla své stanice a mohly ji používat i soukromé osoby.

holubi_posta

 

Vidíme, že doručování zpráv prošlo dlouhým a složitým vývojem. Skutečný předchůdce naší pošty, to znamená systém dostupný i osobám soukromým, se objevil až ve 14.století nejprve u obchodníků a brzy poté již první poštovní služby, zřizované soukromníky, jimž patřili stanice, kde se přepřahovali koně.
Tak se pošta s konečnou platností vymkla ze své role výlučně státní a učinila důležitý krok ke své moderní podobě. 

Živoucí minulost
Sabatino Moscati

Příspěvek byl publikován v rubrice sbírka dopisů a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>