Poštovní služby

O poštovních službách v Evropě po pádu římské říše víme jen málo.

Ve středověku existovaly různé systémy, které zřídili obchodníci, univerzity, kláštery, králové, knížata a velká města. Ke konci středověku vznikly mezinárodní služby, které provozovala hrabata Thurn-Taxis. Pokrývaly většinu Evropy a trvaly až do roku 1867. Dnes obepínají poštovní služby celý svět a pokrývají i oblasti s velmi řídkým osídlením a dostupné jen se značným úsilím.

První moderní systém poštovních služeb
 
V Anglii byl první „poštmistr sir Brian Tuke jmenován králem Jindřichem VIII. V roce 1516. Soukromé poštovní služby byly omezeny, a po roce 1591 musela veškeré dopisy dopravovat královská pošta. V roce 1660 byl zřízen ,,General Letter Office a generálním poštmistrem byl králem Karlem II. jmenován Henry Bishop. Ten zavedl první poštovní razítka obsahující údaj dne a měsíce poslání dopisu.

Britský poštovní systém byl dobře organizovaný, ale drahý. Poplatky za dopisy byly stanovovány podle počtu listů papíru a podle vzdálenosti, na kterou byly dopravovány. Ve 30.letech předminulého století začal Rolland Hill kampaň za reformu poštovních služeb. Od roku 1839 byly poplatky za dopisy stanovovány podle váhy a ne podle vzdálenosti, což umožnilo snížení poplatků. 6.května 1840 byly vydány první poštovní známky. Spolu s nimi vyšly první celinové obálky nazývané podle svého autora Williama Mulreadyho. Díky vydání poštovních známek a obálek bylo usnadněno vyplácení poštovních zásilek předem.
 
První poštovní známka světa zvaná „černá penny byla vydána ve Velké Británii v roce 1840. Byl na ní portrét mladé královny Viktorie.

zdroj

Příspěvek byl publikován v rubrice sbírka dopisů a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>