Poštovní služby v Evropě

Počátky moderní pošty na kontinentě jsou spjaty se jménem italského šlechtického rodu Thurn – Taxisů.

 První, zakladatel slavné poštovní dynastie, se jmenoval Francesco de Taxis. Jeho vynalézavost a obratnost při zajišťování kurýrní služby za polního tažení v Itálii nadchla císaře Maximiliána I. (1493-1516, císařem od r.1508) do té míry, že mu udělil rakouský hraběcí titul, nové jméno Thurn – Taxis a privilegium organizovat veškerý poštovní provoz na území říše, jakož i do blízké ciziny.

Jak se střídaly generace Thurn – Taxisů, tak rostl jejich vliv a záhy jejich poštovní síť obsáhla celou střední a západní Evropu. Roku 1615 udělil Thurn – Taxisům císař Matyáš dědičný titul říšských generálních poštmistrů, který si udrželi až do roku 1867.

postovni_vozy

Škoda jen, že se rakouská pošta, resp. parlament ve Vídni nevěnoval více návrhu na první poštovní známku, který předložil Slovinec v rakouských službách Lovrenc Košir. Již v roce 1832 se zúčastnil mezinárodního poštovního kongresu v Miláně a vyslechl diskuzní připomínky a nářky mnoha delegátů o neudržitelnosti tehdejší poštovní praxe. Ještě téhož roku předložil vídeňské dvorní komoře návrh a obrazovou předlohu na zavedení nalepitelné známky, ale byl odmítnut. Rakouská pošta tak přišla o světový primát.

zdroj

Příspěvek byl publikován v rubrice sbírka dopisů a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>