Poslové v Českých zemích

Od středověku v českém státě existovala zajímavá instituce poslů, a to jak vrchnostenských (na venkově) tak městských.

Zprávy, dopisy i balíky dopravovali kurýři častěji pěšky než koňmo. Služeb placených poslů využívaly městská správa, cechy, university i soukromníci, zejména obchodníci.

Poslové byli oblíknuti do uniforem dokonce dřív než vojáci. Tak například posel Starého Města pražského míval v časech Ferdinandových černý kabát a žluté kalhoty, kurýr novoměstský měl oděv červeno-žlutý.

Posel byl ve vlastní zemi i v cizině nedotknutelný. Zabití nebo zranění posla se nejpřísnějí trestalo. Aby bylo zřejmé, že jde o osobu hodnou zvláštního zřetele, nosil posel na prsou znak svého feudálního pána či města, kterému sloužil.

O poslech máme zprávy už z časů Jana Lucemburského. Jeho kurýři byli vysíláni z královské kanceláře do krajských měst zcela pravidelně, a to dvakrát týdně. Jagellonci, zejména poté, co Vladislav z Prahy přesídlil do Budína, si vydržovali speciální četu devatenácti stálých poslů, kteří obstarávali zejména spojení s Prahou. Za jednu cestu dostávali 9 zlatých. Za Ferdinanda I. Habsburského došlo pak u nás v přepravě informací doslova k revoluci…

Toulky českou minulostí 3
Petr Hora-Hořejš

Příspěvek byl publikován v rubrice sbírka dopisů a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Poslové v Českých zemích

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>