Co může nasytit duši?

Kdykoli prožívám něco krásného, má duše je u toho.

Ten moment vnitřního zatajení dechu a pocit – tohle je tak krásné – je jako modlidba uznání, moment vděčnosti, kdy vnímám krásno a jsem s ním zajedno.

Další místo, kde se setkávám s vlastní duší, a bývá to dost typické, je v přítomnosti některých lidí, s nimiž se naladíme na stejnou duševní vlnovou délku. Dochází k tomu tehdy, když si spolu lidé povídají a jsou skutečně přítomni, pozorně naslouchají jeden druhému a patřičně reagují. Jako by najednou došlo k zázraku, podobně jako když se sejdou muzikanti a improvizují svůj hudební dialog, v nimž není místa pro vlastní ego a zábrany. Vyslovit nahlas vlastní pocity a popsat slovy svá pozorování v přítomnosti osob, která je skutečně totálně přítomná, je tvořivý akt obsahující duši a lásku.

Které prožitky mohou nasytit vaši duši? Právě to vám přesně nemůže nikdy nikdo předepsat – je to něco, co můžete poznat jen vy sami ze své vlastní zkušenosti. Co uspokojí jednoho, vyvolá v jiném naprosto opačné pocity. Může to být pobyt v přírodě, hudba, tvořivá práce.

Přestože každý z nás má jinou zkušenost s tím, co oduševnělost vlastně znamená, začátek je pro všechny stejný. Začínáme tak, že oduševnělost vůbec pustíme do svého života, přiznáme tomuto jevu v našem životě určitý význam, začneme svou duši a její potřeby brát vážně. Není to jednoduché. Existuje spousta překážek. Musíte se  postavit na odpor té části vaší psychiky, která po vás chce jen práci a dokáže se dobře bránit. Hodnotí váš život jen z hlediska výkonnosti, jak jste produktivní, nikoli v pojmech kvality vašich duševních prožitků.

Žijeme v materiální kultuře, která klade důraz především na produktivitu. Pokud věnujeme čas péči o vlastní duši, mozek má tendenci to hodnotit jako cosi podivného. Být oduševnělou bytostí znamená ubránit se  všem těm přesvědčujícím metodám „dokaž, co umíš“, jež naše civilizace hodnotí pozitivně, a namísto toho si vážit všeho, co je ve vašem nitru unikátní a smysluplné a prospívá vašemu rozvoji.

Okna do duše
(Kniha nejen o duši)
Jean Shinoda Bolenová

Příspěvek byl publikován v rubrice M.L. studuje a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Co může nasytit duši?

  1. Vždycky je mi krásně, když jsem s někým naladěna na stejnou duševní vlnovou délku, ale netušila jsem, že vlastně jde o setkání s mou vlastní duší. Ó…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>