Atributy duševního růstu

Stejně jako nepodmiňovaná láska je výrazem duševního růstu, existují ještě další jeho atributy:

schopnost odpouštět, odvaha, trpělivost, víra, soucit, velkorysost, moudrost. Rozvinutá duše vyžaduje všechny tyto vlastnosti, a to v přiměřené vyváženosti.

Když mám pocit, že mě někdo zradil, namísto nabručenosti, hýčkání své ukřivděnosti a hraní si na oběť se postavím tváří v tvář úkolu posílit svou duši pomocí schopnosti odpouštět.

Někdy mě život děsí a jsem v pokušení stáhnout se do ústraní namísto toho, abych riskoval neúspěch či porážku. Když však tento strach překonám a zvolím risk, má duše se rozpíná. Taková odvaha posiluje nejen duši, ale i charakter.

Každý z nás skrývá hluboko v srdci své sny jako semínka, která hýčkají, až budou moci vzklíčit a rozvinout se v nádherné květy. Hrozně moc si přejeme, aby se naše sny vyplnily, toužíme po něčem, co právě v tuto chvíli nemůžeme mít. Musíme se naučit být zároveň trpěliví, ale i vytrvalí.

Víra je další kladná duševní vlastnost. Každý z nás je tu a tam zmatený a rozkolísaný. Nedokáže vyřešit nějaký problém anebo jsme postaveni před řešení protichůdných názorů. Namísto toho, abychom to vzdali a ponořili se do pochybností, duševní růst vyžaduje, abychom šli stále kupředu, kladli si další nové otázky a hledali odpovědi – a celou dobu věřili tomu, že pravda jednou vyjde najevo.

Soucit nás motivuje k tomu, abychom byli pro náš svět užiteční. Když s někým sdílíme jeho bolest, instinktivně jej chceme této bolesti zbavit. Jenže když tuto osobu zbavíme bolesti, obíráme ji současně o možnost vlastního růstu. Skutečně s někým soucítit znamená být schopen sdílet bolest a utrpení druhého, vědět přitom, že neexistuje způsob, jak bychom mohli takové utrpení zmírnit a že za příslušnou bolest nejsme v žádném případě zodpovědni.

Se soucitem kráčí ruku v ruce velkorysost i moudrost. Lidé bez soucitu reagují při pohledu na nějakého chudáka tak, že jej prostě do svého života nevpustí. Celou situaci jednoduše ignorují, protože neví, jak se s ní vyrovnat. Raději hledí jiným směrem, než aby se pokusili porozumět či vykonat něco ušlechtilého. Někdy se toho dá vykonat jen málo, ale uděláme, co je v našich silách. Skutečně moudrý člověk ví, co se dá udělat a na co už nestačí.  

Ph.D. John Gray
Vitamíny lásky pro vaši duši
(Kniha nejen o duši)

Příspěvek byl publikován v rubrice M.L. studuje a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Atributy duševního růstu

  1. Němě zírám, jak někteří lidé umějí vyjádřit slovy to, co si jiní neumějí připustit ani myšlenkou…….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>