Co by bylo, kdyby…

Nenechte se ničit.

Po celý život činíme rozhodnutí značně důležitá. Všichni se samozřejmě vždy rozhodujeme podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a to na základě informací, které máme k dispozici.
Co se v nás děje potom?
Míra uspokojení, které prožíváme v době, kdy už bylo rozhodnuto, závisí nejen na důsledcích onoho rozhodnutí, ale také na množství času, jejž věnujete úvahám nad scénáři, k jejichž realizaci nedošlo. Co by se stalo, kdybych tenkrát to místo nakonec přece jen vzal, kdybych si býval zvolil jiný studijní obor, kdybych…?
Vzhledem k tomu, že vás takovéto otázky zákonitě zavádějí do zvláštního abstraktního světa, v němž nic není jisté a kde se každá odpověď opírá o vaši představivost, vede takovýto způsob myšlení k nekonečným řetězcům úvah Co by bylo, kdyby… či Co by se mohlo stát, kdyby… Už samotná skutečnost, že na tím, co se neuskutečnilo, vůbec uvažujete a trávíte nad tím čas, podkopává hodnotu učiněného rozhodnutí.
Otázky typu Co by bylo, kdyby…nás někdy přímo fascinují – vždyť představy o tom, co by mohlo být jiné, bývají neobyčejně lákavé. Potíž je ale v tom, že nám nikterak nepomáhají v tom, abychom získali ten nejvyšší možný prospěch z rozhodnutí, která jsme již učinili.

David Niven
100 tajemství lidského úspěchu

Příspěvek byl publikován v rubrice M.L. studuje a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Co by bylo, kdyby…

  1. je to pravda..

    ..ale ja nikdy neveril priruckam „jak se stat milionarem do dvou hodin“ „jak se oholit a neporezat za dvanact sekund“ „jak sbalit pamelu anderson“ „sifra mistra leonarda“ „100 tajemstvi babicciny kuchyne“ a podobne..

    vzdycky jsem v tom videl jen a pouze kalkul autora..

  2. Sdílímtvou nedůvěru k takovým příručkám, tahle je ale trochu jiná. 1)Je hodně obecná, to znamená není zaměřená na jednu konkrétní činnost. 2) Že stojí za prostudování mě přesvědčilo to, že se opírá o výsledky zhruba tisícovky výzkumů, kde vědci studovali vlastnosti a charakterové rysy úspěšných lidí, čemu věří a jaké mají životní návyky. Výkumy byly přístupné jen v akademických časopisech a odborných knihách. Niven je shrnul od přehledné a srozumitelné formy. V knize je vždy ke každému „tajemství“ uveden konkrétní příklad ze života. Myslím, že takové rady se dají aplikovat na cokoliv co člověk podniká a nemusí se ani hnát za nějakým extra úspěchem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>