Velkou nebo malou krabici?

Mnohé stránky svého života vnímáme jako závod – o to, kdo bude povýšen, kdo dostane nejvyšší plat, kdo bude mít nejdražší auto. O tyhle věci závodíme se všemi lidmi kolem nás.

Avšak k tomu, abychom byli úspěšní, to všechno určitě nepotřebujeme. Potřebujeme jen to, co opravdu potřebujeme. Jenom proto, že někdo jiný potřebuje zastávat vysokou funkci nebo že jiný má potřebu zůstávat v práci nejdéle ze všech, nemusíte vy sami usilovat o to, abyste je oba přetrumfli.
Životní úspěch nespočívá v tom, že získáte všechno. To prostě není možné a i kdyby to možné bylo, určitě by vám to nepřineslo žádnou velkou radost. Skutečný úspěch tkví v tom, že se vám dostane toho co potřebujete.
Představte si, že úspěch je něco jako skládání věcí do krabic. S touto činností budete rychleji hotovi nejen tehdy, když budete pracovat rychle, ale především tehdy, když si vyberete menší krabici.
Slovo úspěch nemá stejný význam pro každého. Průzkum provedený mezi lidmi, kteří například dosáhli zhruba stejného postavení v zaměstnání, zjistil velké rozdíly v úrovni jejich spokojenosti. Někteří z nich se považovali za obrovsky úspěšné, jiní za průměrně úspěšné, a někteří dokonce za totálně neúspěšné.

David Niven
100 tajemství lidského úspěchu

Příspěvek byl publikován v rubrice M.L. studuje a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u “Velkou nebo malou krabici?

 1. Jak bylo řečeno, všechno mít nelze. Člověk má jen omezený čas, kdyby měl někdo všechno stejně by to nedokázal využít a užít…

 2. Treba cas neexistuje mimo nase mysleni vubec… Ouvej, ale zase jsem pouzil to zradne slovo blizke slovu ‚existence’, kteremu nerozumim. :D Co kdyz by nebylo casu, kdyz by nebylo lidi a hodin, ktere vymysleli k jeho mereni?

 3. Nicotato Phaedo: Kdyby nebylo času a lidí…
  Já si často říkám, že by třeba celej svět, celej vesmír, (což znamená taky vše, co je v něm obsaženo), vůbec nemusel existovat. Nic by neprobíhalo, nic by nebylo. Co by se stalo?? Vlastně nic… protože takhle by totiž neexistovaly ani žádné trápení, problémy, neexistovaly by pocity smutku z toho, že nic neexistuje. Co vy na to?

 4. (to Foton:)
  Trapeni, problemy, smutek,… jaky to ma smysl. Duvodu muze byt mnoho – nic neni cernobile. Kazdy at si najde ten svuj. Pro me jsou to mantinely, ktere nam ukazuji smer na ceste ke smyslu byti a tim je laska. Je Vam prijemne trapeni..? Soudim, ze asi ne. A jak je Vam, kdyz Vas nekdo pohladi po dusi vlidnym slovem. To co je mi prijemne, je pro me jiste dobre. Jakmile se citim spatne, to mi nekdo naseptava: „probud se, zaspal jsi zatacku, CHOP SE VOLANTU a vrat se na cestu!“
  Zkuste si nekdy misto: „Ma vubec smysl, hrabat se z prikopu, a proc tu jsme?“ rict „Jsi dobrej, jsi dobrej, jsi dobrej a navic mas sanci prozit dalsi skvelej den s prateli!“ a vubec se nemusite bat, ze byste nemeli pravdu.
  Nevim, proc jsou prijemne pocity prijemne a kde vlastne jsme, ale dokud mi budou prijemne, budu je prijimat a rozdavat.
  Kdyby to vse nemelo smysl, nejsme tu a nemuseli bychom to resit. A proc tu vlastne jsme? Duvod se vzdy najde.. ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>