Věřit v sebe

musíte vy, a ne jiní

Někdy se obracíme na jiné lidi a očekáváme od nich, že nás přesvědčí o tom, v co my sami chceme věřit. „Tohle bych snad mohl dokázat, nebo snad ne?“ ptáme se jich.
Přitom je dost velkou ironií, že jejich odpovědi nebývají v takových případech založeny na tom, co opravdu soudí o našich schopnostech, ale na tom, co si myslí, že si v tomto ohledu o sobě myslíme my. Jinými slovy, lidé v našem okolí jsou v takovýchto situacích obvykle pouze jakýmsi zrcadlem, snažícím se co nejvěrněji odrážet naše vlastní pocity – pokud projevujeme obavy, projevují je i oni, pokud se chováme spíše sebevědomě, povzbuzují nás k činu.
Nemůžeme tedy spoléhat na jiné, že vás o něčem přesvědčí, protože oni v těchto chvílích ve skutečnosti očekávají, že přesvědčíte vy je.

David Niven
100 tajemství lidského úspěchu

Příspěvek byl publikován v rubrice M.L. studuje a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Věřit v sebe

  1. Myslim si, ze se to deje bohuzel prave casto opacne nez rika tato veta: „Přitom je dost velkou ironií, že jejich odpovědi nebývají v takových případech založeny na tom, co opravdu soudí o našich schopnostech, ale na tom, co si myslí, že si v tomto ohledu o sobě myslíme my.“ Tam prave empatie zcela chybi a tedy nasledne se jedna znacne o egoisticky orientovane soudy o druhych. I kdyz ta jeho veta je nejednoznacne interpretovatelna… Hele a proc ocekavat cokoliv od druhych, ja nic od nikoho nikdy neocekavam. :D

    Zrcadlo, zrcadlo, rekni mi prosim, kdo je na svete nejkrasnejsi? Ach ta zrcadla. Nejlepe je byt sice zrcadlem, ale takovym, ktere ne vzdy funguje automaticky. Kdyz mi nekdo rekne, ze jsem vul, tak je lepe pres zrcadlo zatahnout zaves a mlcet a pak zadne zrcadleni neni a druhej ma utrum. :D Co myslis, Liso?

  2. Já myslím, že tady se předpokládá, že se na takové věci člověk ptá lidí ke kterým má důvěru a ne někoho cizího komu jsem fuk. A taky si myslím, že když se člověk ptá druhých na názor jestli se na něco hodí nebo něco zvládne nejde mu jen o jejich názor, ale prostě se snaží v diskuzi s někým udělat si sám názor aby se mohl rozhodnout. Takže zrcadlo tady ani nemusí vadit pokud to není nějaký labilní, lehce ovlivnitelný člověk. Já osobně když něco chci, tak mě odrazování druhých spíš ještě postrčí. Když ne, tak jsem to zase tak moc nechtěla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>