Tvořivé děti

Mateřskou řečí vrůstá dítě do národního společenství.

Je proto velmi poučné všímat si, jak se nový tvor učí vnímát zvuky a rozlišovat je, potom sám je vytvářet a rozumět jim, až se dopracuje k poznání věcí. Pro dítě je svět stále nový, stále zajímavý. V několika okamžicích poznává dítě více a lépe než zkušení lidé za dlouhou dobu. Kolem dětí je rozlita záře neušlechtilejší samozřejmosti. Mají přímý poměr k světu; neznají předsudky. Jejich mysl je lehká, se stálým sklonem k žertu a škádlení.

Dítě je básník velké odvahy, umí přehodnocovat hodnoty. Jeho poznámky bývají vtipné, jeho výroky často osvětlují věc i situaci překvapujícím způsobem. Zastavme se proto na chvíli u toho, jak se duševní vyspívání odráží v rozvoji dětské řeči.

Když dítě překoná první etapy v dobývání řeči, když od broukání přejde k nápodobě slyšených slov a pak učiní veliký objev, že slova jsou nositeli významů, zachvátí je tvořivý elán. Vnímá stále přesněji, jeho paměť roste, slov přibývá a jejich význam se zpřesňuje. Velmi brzy vychází dítě za vlastními objevy.

Pojď sem, já se shodím! volá dítě na matku ve strachu, že spadne.
Já se nemůžu vyndat, naříká dětčátko, když zapadlo mezi židle.
Počkej, nech se tam ještě! odmítá dítě odchod toho, kdo má zůstat.

Klukovi dávali na jeho složité onemocnění pilulky a tabletky. Poučovali ho, že pilulka je na žaludek a tabletka proti bolení v krku. „Ale jen jestli vědí, co která má dělat?“ pochyboval kluk.

V jedné domácnosti redukovali počet koťátek. Brzy potom přivedli holčičku ke kolébce novorozených dvojčátek: Tady je tvůj nový bratříček a sestřička. A kterého z nich utopíte? byla její reakce.

Dítě má denně nové a nové dojmy, a když je hledí vyjádřit, projevuje smysl pro jazykový řád. Významným nástojem jeho sdělovacích potřeb je princip analogie – obdoby, podobnosti.

Tys říkal, že selky nepudou v průvodu a ony pudly.
Zahnej ty kluky.
Tu máš tužku a psej.
Proč se nemám bojit.
Vyhni tu vosu. Neříká se vyhni, ale vyžeň. Mami, já už jsem tu vosu vyženil!
Kams to schoval, pověz! Nepověsím!
Je to prodírnutý.
Už to nelepidlí.
Něco mě bleškuje.

František Jílek
Vtipná čeština

Příspěvek byl publikován v rubrice KOMUNIKACE a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>