Prosinec

Pranostika
Mnoho sněhu v prosinci – mnoho ovoce a trávy.

Významné dny pranostik
Barbora (4.12.) Po svaté Baruši střez nosu i uší!
Štědrý den (24.12.) Na Adama a Evu čekejte oblevu.
Hod boží vánoční (25.12.) Na boží narození o bleší převalení.

Počasí
Prosincové dny jsou „šedivé“, bledé, často mlhavé, neboť slunce svítí v době kolem zimního slunovratu z celého roku nejslaběji. Tužší mrazy jsou ještě předčasné a budou vystřídány oblevou. Výsledky hodnocení dlouhodobého ročního chodu teplot v prosinci potvrzují, že lze v tomto měsíci očekávat dvě oteplení: jedno v prní polovině prosince, druhé kolem vánoc. Oceánické situace podmiňující vánoční oblevu se vyskytují s realtivní četností 72% a průměrným trváním 6 dní.

Medardova Kápě aneb pranostiky očima meteorologa
(Jan Munzar)

 

Historická událost

19. prosince 1915 se v Paříži v rodině cirkusového akrobata a barové zpěvačky narodila vynikající francouzská šansoniérka Edith Piaf, vlastním jménem Edith Giovanna Gassionová. Od patnácti let se živila zpíváním na ulici. Odtud vedla její cesta do kabaretu Louisa Lepléa, který ji uvedl jako „la mome Piaf“ – děvče vrabčák. A pak už přišly na řadu jen ty největší a nejlepší evropské a americké koncertní síně. Po 2. světové válce byla doma i v zahraničí nejpopulárnější francouzskou zpěvačkou. Navzdory několika pádům způsobených alkoholem a drogami dosáhl její umělecký projev právě v tomto období vrcholu. Zemřela ve věku 48 let.

Kalendárium
(Daniela Dvořáková, Pavel Dvořák)

Příspěvek byl publikován v rubrice letopisy a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>