První věty

Co myslíte, dá se poznat známá kniha již podle první věty?

Asi nejznámější první věta knihy, alespoň v českých zemích je tato:

„Tak nám zabili Ferdinanda,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv před lety vojenskou službu, když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny.

No možná jste nevěděli, že je první věta z knihy „Osudy dobrého vojáka Švejka…“ od Jaroslav Haška tak dlouhá.

V případě, že je hned v první větě knihy zmíněno jméno hrdiny nebo místo, kde se děj odehrává to bude asi lehké:

1) Do školy chodím každý den kolem jednopatrového domu, na kterém je štít s nápisem Martin Bejval.

2) Ačkoli nemám rád všechna ta přirovnání a podobenství, kterými doktor Vlach prolétá své temperamentní řeči, uznávám, že na tom názorném příkladu s kavárnou, člověkem a mísou koblich něco je.

3) O muži nesmírně bystrém mi vyprávěj, Múzo, jenž velmi mnoho se nabloudil světem, když rozbořil posvátnou Tróju; přemnohých lidí města on spatřil a smýšlení poznal, přemnoho vytrpěl strastí i na moři v nitru své duše v zápase o svůj život a o návrat druhů.

Poznáváte?

Příspěvek byl publikován v rubrice M.L. napadlo a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “První věty

  1. :-) Ke klauzurní práci jsem užila textů z Homérovy Iliady a to bylo taky kouzelný čtení… snad i díky překladu… skutečně šťavnatá záležitost ;-)

    Ostatně, myslím že zrovna tyhle úryvky byly dost výstižné ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>