Jak vznikala naše příjmení (18)

Pravopis příjmení mívá některé zvláštnosti.

Uchovává se v něm často rozkolísanost písařských zvyklostí či starý pravopis. Některá příjmení stejného znění známe z několika způsobů zápisů: Ševců i Šefců. V jedné rodině mohlo být různými matrikáři zapsáno jméno různě. Jaroslav Vrchlický byl do matriky zapsán jako Frida a jeho bratr jako Frída. Ještě výraznější jeto u jmen německého původu, kde vedle sebe mnohdy stojí podoba korektní, nářeční i podaoby v různém stupni počeštění (Müller – Miler, Schmidt – Šmíd, Schwarz – Švarc a Švorc). Tyto varianty chápeme dnes jako samostatná příjmení.

Tu a tam se shledáváme u českých rodin i s českými příjmeními psanými německým pravopisem. Jejich podoba vznikla vlivem germanizačního tlaku: Mattausch, Patzak. Často byla svémocně nositeli v 19.století zpět přepsána: Matouš, Pacák. Někdy návrat zůstal na poloviční cestě: Mattuš, Štech (ze Stech a toto ze Štěch). Vlivem německého prostředí byla příjmení k nepoznání zkomolena: o dnešním příjmení Trohař lze soudit, že vzniklo na Bezdružicku pravopisným poněmčením Drahoš – Trohosch a to bylo zpět počeštěno v dnešní podobu. Podobně příjmení Šorš vzniklo z německého přepisu českého nářečního Schoř = tchoř (Schorsch) a bylo zpět počeštěno.
 

Naše příjmení
Dobrava Moldanová

Příspěvek byl publikován v rubrice KOMUNIKACE a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Jak vznikala naše příjmení (18)

  1. vznik jména TrohařVe Vaší úvaze o vzniku jména Trohař se mýlíte. Prvý záznam tohoto jména je z roku 1569 v urbáři Bezdružic, kde je uvedeno jméno Trhoš, nájemce poplužního dvora ve Vojtěšíně. V dalších urbářích či seznamech poddaných je již zapsáno německy Troharsch. Teprve v 18. století je ve větvi která se přestěhovala do Trhomného, uvedeno jméno Trahoř.
    Ve svém rodokmenu eviduji přes 300 předků a příbuzných tohoto jména, který je k nahlédnutí na My Hertige Family. Zdraví Radko Trohař

  2. Děkujiza toto upozornění. Jen chci uvést na pravou míru, že nejde o moji úvahu. Celý úryvek je převzat z knihy Dobravy Moldanové "Naše příjmení", což je také pod článkem uvedeno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>