Jste to, co si pamatujete

Osobní paměť je ta neosobnější věc, kterou máme.

Dává nám pocit sebe sama. V jádru paměti – tam jste vy. Paměť funguje většinou na principu: Je to teď, nebo to bude někdy pro mě důležité? Tento „vyšší“ typ paměti je to, co občas nazýváme vědomý pocit.

Touhy, myšlenky, konání, jména, místa, tváře, vůně, fakta, city, chutě a ještě mnohem víc se přenášejí do našeho vědomí prostřednictvím zapamatování si. Naše vzpomínky mají různou formu. Někdy jsou jedny zřetelnější než druhé, jindy jsou kaleidoskopem vůní, struktur a zvuků. V určitém smyslu se dá říci, že paměť je jako síť utkaná ze zvuků, vůní, chutí, dotyků a pohledů.

Pokoušíte-li se vzpomenout si na informaci, paměť se bude snažit uchopit krátké úryvky, aby si ulehčila práci se zapamatováním pomocí vytváření asociací. Z rozsáhlého výzkumu však vyplynulo, že osobní poznatky, motivace a význam, který věcem přisuzujete, je právě to, co dává paměť do pohybu a co pomáhá naplnit ji obsahem.

Test autobiografické paměti
Vzpomeňte na příhodu z vaší minulosti, kterou vám přičaruje některé z následujících slov:
* řeka
* nemocnice
* zahrada
* zrada
* Paříž

Jo Iddon
Huw Williams
PAMĚŤ

Příspěvek byl publikován v rubrice MOZEK a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>