Opakování není nejúspěšnější taktikou

Lidé se většinou domnívají, že pokud si něco stále dokola opakují (proces známý jako nácvik), nastaví se paměť na dlouhodobé uchování.

Z toho vyplývá, že vypadlo-li něco z paměti, je to proto, že si dotyčný člověk informaci dostatečně nezopakoval. Některé výzkumy tuto myšlenku podporovaly. Jestliže přesvědčíte lidi, aby si zopakovali seznamy čísel a slov, většinou si je pamatují déle. Tato metoda se běžně využívala ve zdělání a nazývala se memorování.

A přece jste si možná všimli, že znova a znova vyhledáváte jisté telefonní čílso, pokud chcete zavolat, a nikdy si na něj nevzpomenete. Je to důkaz toho, že samotné opakování většinou nestačí a není nejúčinějším  způsobem uložení informace do dlohodobé paměti.

v současnosti rozeznáváme udržovací nácvik na uložení informace do pracovní paměti a kódující nácvik na přesun informace z pracovní paměti do dlouhodobé. To znamená, že zapomínání pravděpodobně podmiňuje přesvědčení, že jste udělali dost, když jste si informaci zopakovali, a že tedy dodatečná taktika není potřebná. Jenže zpravidla potřebná je. Je pravděpodobnější, že v okamžiku posledního mrknutí do poznámek před zkouškou si informaci zapamatujete, pokud si umíte zrakově představit uspořádání faktů napsaných na papíru. Ještě lepší je, rozumíte-li faktům skutečně nebo vymyslíte-li si k nim příběh.

Dlouhodobá pamět funguje tak, že skládá dohromady kousky obsahově plnohodnotné informace a propojuje je s oblastmi s ní souvisejícími. Abyste si dobře zapamatovali informaci, musíte jí rozumět a dodat jí význam, aby se nové poznatky propojily s tím, co vaše paměť už obsahuje.
 
Jo Iddon
Huw Williams
PAMĚŤ

Příspěvek byl publikován v rubrice MOZEK a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>