Nasbírejte si zdraví

Až se zima zeptá, cos dělal v létě, budete pak moci říct, že jste nezaháleli. Právě kvete černý bez. Jistě znáte přísloví: Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.

Černý bez (Sambucus nigra)
Lidově zvaný bezinky, kozičky, psí bez, smradinky.
Literatura zabývající se fytoterapií uvádí léčivé účinky černého bezu u velkého počtu různých onemocnění. V běžné literatuře se jako pomocná látka uvádí černý bez u každé třetí až čtvrté nemoci.
Uvádí se podpůrná účinnost při předcházení angín, úporných kašlů, chřipce, zácpě, vodnatelnosti, revmatizmu a bolestech z prochladnutí vůbec. Velmi dobrý zklidňující prostředek. Působí též jako účinný neutralizátor volných radikálů jako možných zdrojů karcinogenních onemocnění. Výborný prostředek na zmírnění neuralgetických problémů při revmatizmu (objev antineuralgetických účinků u látek pocházejících z černého bezu je připisován Italům v nedávné době), bolestech z prochladnutí, ischiasu, pro osoby z lokalit zatížených nepříznivým stavem ovzduší, zejména ve velkých aglomeracích. 

Sběr a příprava
Rostlinnou drogou jsou především květenství (Flos sambuci) a plody (Fructus sambuci). Květ se sbírá v květnu a červnu, nejvhodnější pro sběr je doba kolem poledne. Celá květenství se odstřihují nůžkami asi s 1 cm hlavní stopky. Doporučuje se květy ukládat volně do košů, aby se nezapařily. Pokud tuto zásadu porušíme a květy při sušení zhnědnou, můžeme je vyhodit. Jistější způsob sušení je zavěšování na šňůru. Sušit by se mělo ve stínu při teplotě nepřekračující 45°C. Plody se sbírají v září a říjnu. Suší se nejprve na slunci a pak se dosušují v troubě až do scvrknutí. Teprve pak se otrhávají ze stopek.
Droga se musí uchovávat v dobře uzavřených nádobách.

Jedovaté části
Kůra a listy jsou jedovaté!Přesto se z lisů kdysi připravovala oblíbená zelená mast, která se používala na pohmožděniny, výrony, rány a hemeroidy. Kůra se používala při úporné zácpě a artritidě. Vyvolává zvracení. I nezralé plody jsou jedovaté.

bez_cerny

Recepty

Nálev
2 čajové lžičky květu černého bezu dáme do šálku a zalijeme vařící vodou. Nemusíme doslazovat, protože čaj má přirozeně nasládlou chuť.

Bylinné mléko s medem
Do vařicího mléka vložte sušené květy černého bezu, nechte 10-15 min. vyluhovat a oslaďte medem. Pijte 2x denně.
 
Bylinná směs na odhlenění
Připravte si směs ze stejného množství květu černého bezu, květu lípy, květu divizny a květu heřmánku. Na nálev použijte dvě lžičky směsi, zalejte horkou vodou, nechte 15 minut odstát.

 Zdroj
 Keř,který čistí a léčí
 Další informace

Příspěvek byl publikován v rubrice ZDRAVÍ a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>