Asociační strategie učení

Svému systému ukládní do paměti můžete pomoci tím, že úmyslně budete vytvářet dvojice z toho, co si chcete zapamatovat, s tím, co je vám již známé – takže utvoříte asociaci.

Některé asociace vznikají lehce, ale většina věcí nemá takovou očividnou spojitost, a musíte projevit větší tvořivost, abyste našli souvislosti. Pozitivní je, že pokud se budete cvičit v utváření asociací, bude se vám lépe dařit a po čase si tuto činnost zautomatizujete.
 
Používání mnemotechnických pomůcek

Sem patří rýmy, zapamatovatelné výroky nebo myšlenky, akronyma (zkratky vytvořené ze začátečních písmen nebo slabik) a jiné mnemotechnické pomůcky, na které se lze spolehnout při osvěžování paměti. Můžete si je vymyslet sami, pomůže vám to při zapamatování. Buďte tvořiví a šikovní. Buďte hraví. Je skvělé, že už se zrodilo mnoho takových pomůcek, které si většina z nás pamatuje z mladých let.

Vizualizace

Naučte se spojovat informaci s optickým obrazem. Náročná látka se dá převést do obrazů a diagramů. Konkrétní obrazy si pamatujeme snáze než abstraktní myšlenky, proto si obrazy v duchu vybavujeme lépe. Čím je vizualizace bláznivější, tím lépe funguje.

Přiřazování obrazů

Jiným typem strategie obrazů je metoda jejich přiřazování. Při ní se postupuje tak, že pokud si potřebujete zapamatovat určitou posloupnost myšlenek, přiřadíte ke každé z nich číslo a obraz. Abyste si mohli připomenout dárky, které jste dostali od příbuzných před večírkem, můžete situaci vizualizovat takto:

1. Josef je v bačkorách
2. Jan pije víno
3. Marie píše deník

Vizualizace podle místa

Užitečným postupem je představit si dům s množstvím místností. Máte více typů informací, které je třeba si zapamatovat, takže odložte každý typ informace do samostatné místnosti. Pokud si na ně potřebujete vzpomenout, v duchu se procházejte po domě a cestou je sbírejte.

Jo Iddon
Huw Williams
PAMĚŤ

Příspěvek byl publikován v rubrice MOZEK a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>