Stategie vybavování

Pokud používáte strategie na zakódování a uložení informací, vybavování by vám mělo jít již lépe. Jde-li o informaci, ke které se chcete dostat, ale neumíte ji dost dobře najít, máme tu pár užitečných taktik i pro tyto případy

Abecední vyhledávání
Znamená systematicky přecházet po písmenech abecedy, abyste našli první písmeno slova nebo položky, které si pokoušíte připomenout. Děláte to proto, abyste paměť „postrčili“. Například, pokud si chcete vybavit jméno herce, které jste nedávno viděli ve filmu, začněte písmenem A. Přemýšlejte o všech jménech herců, o kterých víte, že začínají na A. Tak pokračujete s dalšími písmeny. Je to trochu zdlouhavé, ale funguje to.

Vyhledávání podle kategorií
Vyhledávání pomocí kategorií může být účinným impulsem nebo nápovědou ke znovuvybavení informace. Například jste v obchodním domě, ale zapomněli jste si vzít seznam, který jste si napsali. Přemýšlejte ze kterého oddělení co potřebujete.

Vizuální hledání nebo myšlenkové stopování
Odložili jste něco na nesprávné místo? Nemůžete například najít peněženku, vzpomínejte tedy, kde jste naposledy platili. Vložili jste pak peněženku do kapsy? Zkontrolujte kapsu. Pokud tam není, usilovně přemýšlejte, jestli jste ji odsud nevyndali a neodložili ještě jinam.

Kontextová nápověda
Tím, že se v duchu vrátíte zpět do kontextu, kde jste byli předtím, vám pomůže si lépe vzpomenout. Například, pokuste se říci, co jste měli předevčírem k obědu. Posuňte se v duchu o dva dny dozadu. Kde jste byli? Kde jste obědvali? Kdo byl s vámi? Co jste jedli? Pravděpodobně to již víte.

Vyhledávací strategie pomáhají při zpracování informace za konkrétním účelem. 

Jo Iddon
Huw Williams
PAMĚŤ

Příspěvek byl publikován v rubrice MOZEK a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>