Vnější strategie zdokonalení paměti

Co ještě můžeme udělat, abychom si informace pamatovali účelněji a lépe?

Je rozšířen mylný názor, že pokud se spoléháte na písemný paměťový systém, paměť se vám nezlepší. Ve skutečnosti klinické výzkumy dokazují pravý opak. Právě ti lidé, které si zapíší a uspořádají informaci s použitím strukturovaného systému, projevují významnější zlepšení v obratnosti paměti než ti, co se pokoušejí využívat jediné vnitříní strategie. Akt zapisování a přemýšlení o informaci se ukazuje jako lepší cvičení pro paměťový systém než pouhý pokus zapamatovat si ji.

Používáním diáře nebo elektronického plánovače je snadné si připomenout, kde a kdy jste byli, co jste dělali. Zlepšení paměti na fakta a informace podporuje přehledný systém na zaznamenávání jmen, dat, telefonních čísel, adres, rozhovorů. Používejte magnetofon na záznam přednášek a setkání. K nahrávce připojte vlastní připomínky. Dělejte si poznámky, označte je asociacemi, což vám pomůže si je zapamatovat. Uspořádejte si systém doplňování informací tak, abyste se k nim mohli vrátit vždy, když bude třeba.

 
Jo Iddon
Huw Williams
PAMĚŤ

Příspěvek byl publikován v rubrice MOZEK a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>