Stárnutí a paměť

Nepropadejte panice: stárnutí má pouze malý vliv na paměť

Výpadky paměti nás zaskočí častěji, když začneme stárnout. Tak jako naše tělo se začíná měnit i náš mozek. K běžným problémům s pamětí může docházet častěji. Zhoršený zrak a sluch se rovněž nepříznivě podepisují na výkonnosti paměti. Mění se i rychlost, jakou zpracováváme informaci, a začínáme být méně pohotoví.

S věkem se obzvlášť zhoršuje schopnost přijímat nové informace a vybavovat si je v paměti. Mezi jednotlivci jsou značné rozdíly, ale přirozené stárnutí bývá většinou příčinou jen mírných a příležitostných obtíží. Zmíněné změny však v paměti mohou vyvolávat pocity ztráty, úzkosti a frustrace. Pochopit je znamená velmi výrazně je zmírnit.

Pokud cítíte, že vás opouští paměť a znepokojuje vás pomyšlení, že je to možná důsledkem nějaké nemoci, měly by vám pomoci získat jistotu kroky, kterými si ověříte jak jste na tom se zdravím celkově.

Promluvte si o zhoršení paměti s přáteli. Pravděpodobně zjistíte, že je trápí podobný problém. Nepropadejte panice, když se dočtete v novinách o Alzheimerově nemoci – změny paměti vyvolané touto chorobou jsou úplně odlišné od změn způsobených stárnutím. Dejte si vyšetřit zrak a sluch. Osvojte si zvyky zmíněné v přechozích článcích jako je používání zápisníku, seznamů, kalendáře, diktafonu apod. Dbejte o své zdraví správnou životosprávou a cvičením. Buďte stále duševně aktivní, luštěte křížovky, hlavolamy, hrajte hry.

Jo Iddon
Huw Williams
PAMĚŤ

Příspěvek byl publikován v rubrice MOZEK a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Stárnutí a paměť

  1. Tak tenhle vtip povýšila jedna moje „nepříliš důvtipná“ kolegyně. Mluvili jsme o tom, že ten prevít Němec mi v noci vždycky courá po bytě a ráno že pak nemůžeme nic najít. A na to ona: „Jak můžete spát, když vám někdo courá po bytě? To já bych byla hned vzhůru.“ A myslela to vážně!
    Elisbeth

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>