Spolehlivá kostra

Ukládání do paměti pomocí systému: symboly čísel

V dnešní době jsme denně konfrontováni s nesmírným množstvím čísel, dat a faktů. Tyto vědomosti si nemůžeme udržet v hlavě jako celek; náš mozek musí tedy provádět selekci. Podle jakých kritérií si vybíráme to, co má význam pro nás osobně? Co se v paměti ukládá a co ne? A jak to, že některé informace máme v hlavě i po letech a spontánně si je dokážeme vybavit, a u jiných se zdá, že jsme je zapomněli již za pár hodin?

Pokud se zamyslíte nad tím, které věci si zapamatujete velmi snadno, pak vás napadnou následující aspekty:
Bez velké námahy si něco zapamatujete, pokud
- vám to hodně leží na srdci nebo je to pro vás důležité
- to máte spojené s velmi příjemným nebo působivým zážitkem
- pokud se jedná o něco zvláštního, neobvyklého, mimořádného, co nějakým způsobem vybočuje z řady

Takovéto věci snadno utkví v krátkodobé paměti, a pokud se jimi pak budeme zabývat intenzivně nebo se do nich z nějakého důvodu více pohroužíme, uloží se do dlouhodobé paměti a pak zde budou delší dobu k dispozici, abychom si je mohli vybavit. Takže si určitě snadno dokážete vybavit nádherný den z poslední dovolené, zatímco francouzská slovíčka, které se mutíme naučit před příští služební cestou, vyžadují mnohem větší úsilí a (dosud) jste si je dokázali zapsat do dlouhodobé paměti jen pomocí nekompromisního šrocení.

Krátkodobá paměť, narozdíl od dlouhodobé, má jen omezenou kapacitu. Proto je dobré, abyste si údaje a informace, které si chcete zapamatovat na delší dobu, co nejrychleji uložili do dlouhodobé paměti. Krokem správným směrem je už to, když si různé pojmy ukládáte do paměti jako scénky přetvořené pomocí fantazie v neobvyklé a zvláštní události. Půjdeme ještě dál a spojíme informace, které si chceme zapamatovat nově, s informacemi, které jsou v dlouhodobé paměti již pevně usazené. Takovéto pevně zakotvené informace jsou třeba písmena v abecedě nebo číslice.

Ukládání pomocí systému: deset symbolů čísel

Představíme vám systém, který určitě nezapomenete. Poslouží vám jako spolehlivá kostra v dlouhodobé paměti, na kterou budete moci natrvalo „připevnit“ to, co je pro vás důležité a co si chcete zapamatovat.

Na obrázku je znázorněno deset symbolů čísel, které v podstatě mluví za sebe. Každý obrázek je logicky a zapamatovatelně spojen s příslušnou číslicí a naopak. Číslice od jedné do deseti jsou přece ve vaší dlohodobé paměti definitivně zakotveny. A až si osvojíte příslušné obrázkové symboly, pak už nebude stát neustálému rozvoji vašich paměťových schopností nic v cestě.

 symboly_cisel

Tyto obrázky mají přímý vztah k číselným hodnotám, ke kterým patří. Pozorně jednotlivé symboly pozorujete a co nejintenzívněji si je v paměti přiřaďte k příslušným číslicím.
Vzhled pro jednotlivé číslice tvarem odpovídá číselné hodnotě:
1 jedničku představuje jedna svíčka
2 dvojku nám připomíná labutí krk
3 trojzubec se třemi zuby je jasný na první pohled
4 stejně tak čtyřlístek
5 pět prstů na ruce mluví samo za sebe
6 sloní chobot tvoří jasnou šestku
7 s trochou fantazie uvidíte v praporku sedmičku
8 přesípací hodiny jsou ve tvaru osmičky
9 had se zkroutil do devítky
10 míček a golfová hůl přestavují desítku

Až budete pořádně umět symboly čísel, budete si umět zapamatovat všechno, co si jen dokážete představit. Funguje to jednoduše: Jde o to, abyste si pojmy, které si chcete zapamatovat, spojili se symboly čísel, které mate teď již pevně uložené v paměti.

Příklad:
Máte nákupní seznam: rybí prsty, toaletní papír, citronová limonáda

Jednotlivé položky seznamu si spojíte se symboly čísel. To znamená:
rybí prsty – svíčka, toaletní papír – labuť, limonáda – trojzubec.
Zapojte fantazii a představte si třeba jak:
Rybí prsty tancují kolem obrovské horké svíčky a přitom pomalu hnědnou. Vznešená labuť se beznadějně zamotala do role toaletního papíru. Trojzubcem si Neptun podává z moře bednu vychlazené citronové limonády.

Dbejte na to, aby byly vaše vnitřní představy živé, pohyblivé a co nejpestřejší. Pak si zkontrolujte, zda si jednak pamatujete všechny symboly čísel, a jednak, jestli si k tomu vzpomente i na příslušnou položku seznamu.
Čím pravidelně budete trénovat, tím rychleji se pro vás stane tato technika samozřejmostí. Vaše fantazie nezná hranic – a i  vaše paměť se může stále rozvíjet, podle toho, jestli bude více a více namáhána. Proto se nevzdávejte!

Trénink paměti a koncentrace
Roland R. Geisselhart,
Christine Burkart

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Spolehlivá kostra

  1. Vzpomínám na K.Čapka a jeho „Labutí šíje, ňadra, buben, činely“ – 235. Je to trochu naopak. K číslům, které si chci zapamatovat přiřazuji tvary věcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>