Vývoj IT technologií

rozhovor s RNDr. Bohumírem Štědroněm, CSc. v časopise EUROFIRMA

Blízká budoucnost internetu
Zhruba za 5 let bude připojení k internetu a tok dat řádově miliónkrát rychlejší. Intranet v podobě domácích, domovních, podnikových či městských sítí se „zahustí“ a stane se hlavním prostředkem komunikace i zdrojem problémů s elektrosmogem a technostressem. Potvrzuje se také, že nově vyvinutý hardware bude mít minimální nároky na energii. K provozu počítače a připojení na internet bude stačit miniaturní solární článek, vyhledávání na internetu bude jednodušší pomocí přímých zástupců, kterým se budou dávat pokyny hlasem. Pravděpodobně většina propojovacích kabelů z počítačů a přídavných zařízení zmizí a rovněž základní typy kancelářského softwaru budou k dispozici zdarma na bázi opensource a otevřených formátů.

V příštím desetiletí se dále neuvěřitelně zvyší rychlost přenášených informací. Síť bude stabilnější díky stálé reorganizaci a přestavě orientované na poskytování přímého, i když placeného přístupu nejen ke zdrojům dat, ale k základním médiím, jako jsou film, rozhlas, televize, hudba, knihy. Zejména rozhlasové a TV vysílání po internetu by mělo být přístupné prostřednictvím domácího internetu po celém světě a nahradí tak současné rozlasové a TV přijímače.

Elektropřístroje
Síťová inteligence bude všudypřítomná a v mnoha přístrojích spotřební elektroniky i domácím kuchyňském vybavení bude sloužit k programované modernizaci těchto přístrojů a k informování svého uživatele. Technologie umožní miliardám lidí vzájemné spojení prostřednictvím satelitního spojení, které nahradí současné pozemní stanice. Nové fenomény, technostres a eletrosmog, vytvoří nové segmenty trhu pro malé a střední firmy.

Vzdálenejší budoucnost (20 – 30 let)
Nepatrené bezdrátové senzory nahradí připojovací místa k internetu, který se stane všudypřítomným, vysoce rychlým fenoménem a umožní přímý přístup ke zdojům v kterémkoli koutě planety. Počítače se zmenší do nepatrných rozměrů, řekněme do velikosti kontaktní čočky, zmizí z psacích stolů a budou zabudovány přímo do uživatelských přístrojů. Komunikace bude probíhat přímo s těmito přístroji.

Online život každého člověka bude mít svoji historii uloženou v pamětích přístrojů, ke kterému bude možnost se kdykoli vrátit, vyvolat zpětně jakoukoli událost. Samoopravitelné a sebereprodukující počítače budou komunikovat s dalšími přístroji vybavenými potřebným softwarem přímo bez zásahu člověka. Internet umožní komunikaci s celou biosférou včetně domácích mazlíčků a pokojových rostlin. Takže se máme na co těšit.

RNDr. Bohumír Štědroň, CSc.
autor a spoluautor řady knih o budoucnosti informačních technologií a světového vývoje, přednáší na ČVUT a VŠE Praha

Příspěvek byl publikován v rubrice M.L. zaujalo a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Vývoj IT technologií

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>