Dalších sedm knih motivační literatury

Tom Butler – Bowdon se rozhodl ve své knize NIC NENÍ NEMOŽNÉ představit padesátku klíčových knih motivační literatury. Nápad opravdu zajímavý a pro příznivce tohoto čtení užitečný.

Joseph Campbell: Síla mýtu (1987)
Jedná se o dialog vedený u táborového ohně mezi autorem a spisovatelem Billem Moyersem. Tématem jsou příběhy a symboly civilizace. Jakou sílu může mít mýtus pro člověka žijícího v současném světě? Autor věřil, že když mytické postavy řeší problém, jejich chování poskytuje příklad čtenářům jak se zachovat v podobných životních situacích.
Joseph Campbell inspiroval Georga Lukase, režiséra Hvězdných válek a navíc posloužil jako předobraz postavy moudrého Yody.
životopis JC

Richard Carlson: Nekažte si život maličkostmi (1977)
Existují dvě pravidla pro harmonický život:
1) Nekažte si život maličkostmi
2) Všechno jsou maličkosti
O této knize najdete na tomto blogu několik článků 1, 2, 3, 4, 5.

Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidi (1936)
Tato kniha patří k nejprodávanějším v historii. Autor odhalil, že úspěch je složen z mnoha prvků, že vědomosti a inteligence samy o sobě nestačí, také obratnost v mezilidských vztazích může mít zásadní význam. Popularizoval tak ideu emoční inteligence mnoho let před tím, než byla zavedena v akademické psychologii. Je to souhrn pravidel s „kouzelným“ účinkem, žádná suchopárná teorie, navíc psáno s humorem. Dnes je kniha někdy zatracována, protože už název vyvolává představu manipulace s lidmi k vlastnímu prospěchu. To ale autor neměl v úmyslu, je třeba si uvědomit, že knihu psal v době hospodářské krize, kdy příležitostí pro lidi s omezeným vzděláním bylo málo.

Paulo Coelho: Alchymista (1993)
Neodolatelný příběh s okouzlujícím koncem, plný duchovní a posilující pravdy. Příběh o následování osudu a uskutečňování snu.
Motto: Když něco chceš, veškerý vesmí spojí síly, aby ti pomohl toho dosáhnout. Inspirace pro nebojácné, kteří mají potřebu denně činit odvážná rozhodnutí a riskovat ztrátu pohodlí a jistoty aby šli za něčím, co ostatním připadá jako fata morgana.

Stephen Covey: 7 návyků vůdčích osobností (1989)
Poutavé čtení o sebezdokonalení a osvojení si vůdčích schopností. Abychom dosáhli plného života a osobní síly, musíme se rozhodnout, za co přebereme odpovědnost a co je v okruhu našeho zájmu. Příkladem jsou osobnosti jako Benjamin Franklin nebo Anvar Sadat.

Mihaly Csikszentmihalyi: Proudění: psychologie optimální zkušenosti (1990)
Proč je tak těžké být šťastný a co je smyslem života? Autor se snaží na tyto otázky odpovědět svou teorií „proudění“. Lidé ve stavu „proudění“ cítí, že jsou součástí tvůrčího procesu většího rozměru. Proudění můžeme poznat podle toho, že se při něm zdánlivě zastaví čas. Při vykonávání specifické činnosti, kdy jsem plně soustředění, cítíme radost a užíváme si to. Máme věci pod kontrolou a dává nám to pocit moci. Něco jiného je potěšení, kdy není vyžadována naše aktivní účast (televize, drogy, spánek)a proto nám nepomáhají k růstu.

Dhammapadam - Budhovo učení
Kniha stará 2500 let a přece moderní. Pojednává o věčných tématech jako je radost, štěstí a zlo, prostřednictvím téměř poetických úsloví.
Ukázka: Pomocí energie, bdělosti, sebekontroly a sebeovládání si moudrý vytvoří ostrov, který ani povodeň nedokáže smést. Ten, kdo dokáže být sám a odpočívat sám a nikdy ho neomrzí jeho velké dílo, umí žít v radosti, je-li sám sobě pánem, na okraji lesa přání. Nenávist nelze překonat nenávistí, nenávist lze překonat láskou. To je věčný zákon.

Příspěvek byl publikován v rubrice OSOBNÍ RŮST a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>