Procvičování mozku

Pro získání duševní rovnováhy je často zapotřebí vynaložit jisté úsilí, stejně jako je nutno cvičit, chce-li člověk získat a udržet zdravé tělo.

Existují přímočaré a jednoduché metody vedoucí ke kýženému cíli. Podstatou mozkových funkcí je pohyb. Pravidelné procvičování a „duševní tělocvik“ udržují a zvyšují bdělost a pohotovost mozku a oddalují proces stárnutí. Existují dokonce důkazy svědčící o tom, že u lidí, kterí povzbuzují a procvičují své duševní schoponosti do pozdního věku, se méně často vyskytují poruchy paměti a Alzheimerova choroba.

Pokaždé, když se naučíte něco nového, i kdyby to bylo jen jediné slovo, změní se vlastnosti zakončení nerovových buněk a zlepší se přenost nervových impulsů. Jistě jste slyšeli, že v průběhu života využíváme jen malou část své mozkové kapacity. Ať už je to jakkoli, víme jistě, že funkce mozku je pozoruhodně proměnlivá a že máme mimořádné schopnosti učit se nové věci. Tento jev se označuje jako neuroplasticida.

Cvičení mozku a mysli jsou nepřeberná téměř stejně jako programy tělesného cvičení a posilování svalů. Uvádíme několik běžných činností:
- studium jazyků
- rozšiřování slovní zásoby
- mentální hry
- sochařství
- malířství

Existuje také několik neformálních a zcela všedních způsobů procvičování mysli. Až příště uvíznete v dopravní zácpě nebo budete čekat v supermarketu v řadě u pokladny vyzkoušejte některou z následujících činností:

Aktivně pozorujte své okolí, úmyslně se soustřeďte na lidi, místa a předměty ve svém zorném poli.

Všimněte, kolik je tam lidí, jak jsou oblečeni, jaké zboží mají v košíku apod.

A tady jsou další možné činnosti, které pomáhají při procvičování mysli:

Zapisujte si všechno, co si pamatujete z událostí, kterých jste se v poslední době zúčastnili.

Mozkovou činnost podpoří i hry – například bridž, šachy, dáma, křížovky.

Hrajte si s dětmi, vyprávějte jim vlastní pohádky.

Věnujte se i tělesnému pohybu, cvičení, protahování a procházkám. Dosáhnete tak ještě lepších výsledků.

Rada na závěr: jednotvárnou a opakující se práci nelze považovat za vhodné cvičení mozku ani mysli. Snažte se docílit pestrosti a nových podnětů.

101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě
Arnodl A. Lazarus, Clifford N. Lazarus

Příspěvek byl publikován v rubrice OSOBNÍ RŮST a jeho autorem je monalisa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 komentářů u “Procvičování mozku

  1. koukam, ze stale rostete… jiz od pocatku blogu… jaky mate cil? kdy budete vedet, ze jiz treba rustu netreba v te oblasti? nebo tu literaturu na urcite tema ci skupinu podobnych hodlate studovat dozivotne jako zalibu? :D

  2. Jaký mám cíl?Prostě pracovat na sobě, vzdělávat se a používat mozek a to je samozřejmě na celý život. Zajímá mě tolik věcí, že to nemůžu ani za svůj život stihnout a i kdyby, objevují se stále nové skutečnosti, vědci pracují a publikují. Ale tohle je myslím zcela evidentní. Mosalina si ze mě nejspíš tak trochu střílí :o )

  3. učeníUčíme se celý život,ale neopakujeme slova svých učitelů.Chybí tady vaše výsledky,vaše oči,váš úsměv,Monaliso,chybíte tady vy :-) Mozek je dobrá věc, ale žije se srdcem.Takhle jsem já rozuměla Mosalině.A těším se na změnu.

  4. Máte pravdu,Dano, můj blog není deníčkem, ve kterém bych se nějak citově odhalovala. To nemám ani v povaze, před veřejností. Jde spíše o výpisky, o kterých si myslím, že by mohli zajímat někoho dalšího, pomoci třeba s řešením nějaké otázky. Napovědět kde hledat další informace. O to mi jde především na tomto blogu. Možná je to neosobní, přesto si myslím, že se zde moje já provevuje víc než dost. Například při výběru témat. Moje názory a přesvědčení se zde jistě vystopovat dají, pokud někoho zajímají. Je mi líto, ale žádné změny v tomto směru neplánuji.

  5. „Je mi líto, ale žádné změny v tomto směru neplánuji.“ No problem, Mosalíně to vyhovuje, jak to je. :D Vsak Mosalína se take nikde neodhaluje. Hezke svatky!

  6. Ale v roce 2005 tady byly belgické pralinky,úsměvy,dopisy o lásce..kam to zmizelo?Vidím ztracenou odvahu sdílet svůj svět s ostatními.Vidím ztracenou odvahu žít s láskou.Škoda.Bývalo tu hřejivo.Hezký den.:-)

  7. Aha, už vím o co Daně jde.V roce 2005 jsem objevila blogování. Měla jsem chuť a čas přispívat každý den. Jsou to už tři roky … reálný život mě trochu odvedl od toho virtuálního. To se stává, rok 2008, musím říct, nezůstal nic dlužen své pověsti ani v mém osobním životě. Mé odvahy a lásky bylo třeba jinde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>